Виховна робота

У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свою свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває виховання дітей та учнівської молоді.

Виховання в умовах війни надає новий імпульс духовному оздоровленню молоді, формуванню в Україні громадянського суспільства, яке передбачає трансформацію громадянської свідомості, моральної, правової культури особистості, розквіту національної самосвідомості і ґрунтується на визнанні пріоритету прав особистості. Воно має стимулювати розвиток суспільства, яке функціонує на засадах гуманізму, свободи, верховенства права, соціальної справедливості, гарантує умови для зростання добробуту людей.

Загальна соціокультурна ситуація, виклики щодо збереження цілісності державності України, військова загроза, завдання консолідації суспільства, реформування системи освіти визначають нагальність підвищення уваги до виховного потенціалу освітнього середовища, а також до виховання базових соціальних цінностей суспільства, соціально-значущих якостей особистості, її компетентності й готовності до вияву відповідальної громадянської позиції і патріотизму

Серед пріоритетних напрямів виховної роботи такі:

  1. Національно-патріотичне виховання, на даний час це – пріоритетний напрям в національній системі освіти
  2. Виховання здорового способу життя.
  3. Подолання негативних явищ (булінг, домашнє насильство кримінальні правопорушення).
  4. Запобігання та профілактика кримінальних правопорушень.

Протягом вересня-жовтня педагогічним колективом проведено аналіз контингенту. Станом на 01.10.2023р. у ДНЗ «Запорізький професійний ліцей сервісу»  навчалося  540 осіб, з них  30 – з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких – 19 знаходяться на повному державному утриманні,  11- мають піклувальників, 12 – мають статус інвалідів-дитинства,  з них 3 – з вадами слуху та зору, 33 –  з багатодітних сімей, 50 – з неповних родин,  1 – з малозабезпечених сімей, мають статус ВПО – 129 осіб, а  у 12  – батьки учасники бойових дій, у 3 – батько загинув під час бойових дій, 1 дитина – постраждала від бойових дій

Станом на 01.09.2022р. для проживання у гуртожитку ліцею на час навчання подано 182 заяви від здобувачів освіти ліцею та – 40 з 5 закладів професійної (професійно-технічної) освіти м. Запоріжжя та області, але на даний час у гуртожитку мешкає близько 20 здобувачів освіти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ВПО з нашого ліцею, Федорівського центру професійної освіти, Мелітопольського багатопрофільного центу професійної освіти, Бердянського центру професійно-технічної освіти. У нічних час організовано чергування вихователів ліцею та педагогічних працівників названих закладів освіти.

Протягом І семестру  прийнято участь у всеукраїнських, обласних, міських  акціях, конкурсах, програмах, компаніях:

– Всеукраїнської інформаційної кампанії з протидії платіжному шахрайству #ШахрайГудбай, команда ліцею у складі педагога-ментора Яхнової Олени Володимирівні, здобувачів освіти: Шалімова Валерія (гр.3/23), Пальчик Софія (гр.4/23), Платана Тетяна (гр.21/23), Синьоока Вероніка (гр.4/23), Бідлецька Дарина (гр.3/23), у конкурсі поетичних сторінок з платіжної безпеки – отримали І місце серед 208 закладів освіти України, а також грошові сертифікати на придбання техніки, літератури і настільних ігор для кращої роботи педагогів та ефективнішого навчання здобувачів освіти ліцею

– у очному трьохмясячному тренінговому курсі «Життєві навички та стресстійкість молоді» ініційованому БФ «Посмішка Ю.А.» ) – 5 здобувачів освіти 1-3 курсів) – куратор практичний психолог Яхново О.В.

– Міському заході з нагоди святкування Дня Незалежності України та Дня Прапора (22.08.2023р.) гр. № 17/22, 2/22 (керіники Дмитренко Н.Г., Кручина Л.М.)

– 17.11.2023р. Здобувачі освіти гр. № 2/22 під керівництвом соціального педагога Онищук Олега Ігоровича на запрошення  Міського департаменту молоді, сім’ї та спорту взяли участь у оформленні локацій міського творчого конкурсу “Калейдоскоп емоцій 2023”. Тематика конкурсних робіт: «Родина. Україна. Перемога», (“Незламний Хаб” м. Запоріжжя)

– Обласна акція «З любов’ю до Героя» гр. №№ 2/22, 20/23, 16/23, 21/23 (керівники Костанян О. В., Кручина Л.М., Дмитренко Н.Г., Білоусова К.С.)

– обласна благодійна патріотична акція  «Шануймо мужність та відвагу воїнів Збройних Сил України» гр. №№ 20/23, 16/23, 21/23, 22/22 (керівники Костанян О. В., Дмитренко Н.Г., Булоусова К.С., Яхнова О.В.)

– обласні змагання з настільного тенісу серед дівчат.

– обласні змагання з шахів та шашок серед дівчат.

– Обласний конкурс дитячого малюнка «Казкова феєрія» гр. №№ 12/22, 18/21, 16/23  (керівники Костанян О. В., Білоусова К.С., Пальчиковська С.О.)

– До дня волонтера прийняли участь у Міському форумі волонтерських організацій м. Запоріжжя.

В рамках проведення щорічної Всеукраїнської кампанії  «16 днів проти насильства»  відбулася зустріч учнів ІІ курсу групи № 6/22 з інспекторами Сектору протидії домашньому насильству ВП ЗРУП ГУНП в Запорізький області. Учні мали змогу ознайомитися з прикладами та видами домашнього насильства, алгоритмом поведінки та звернення до органів поліції, відповідальності осіб причетних до випадків домашнього насильства. Отримали роздатковий матеріал.

Викладачі, майстри виробничого навчання, здобувач освіти, з професії «Кравець» долучилися до волонтерської діяльності – протягом семестру було виготовлено и передано 26 спальників, теплі спортивні та адаптовані штани для поранених, балаклави.

Протягом листопаду 2023р. психологічної службою ліцею проведені діагностичні заходи:

– Дослідження адаптаційних процесів здобувачів освіти І курсів;

– Дослідження схильності до суїцидальної поведінки (здобувачі ІІ-ІІІ курсів)

Результати досліджень доведено до педпрацівників на педагогічній нараду у листопаді 2023р.

02 листопада 2023 року  Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області проведений вебінар за темою «Основи стрес-менеджменту або як підвищити власну стресостійкість». В якому, як спікер прийняла участь Олена Яхнова, практичний психолог. Вона ознайомила учасників вебінару із видами основних стрес-факторів та як можна з ними справитись людині. Провела із присутніми діагностичну вправу «Формула стресогенності ситуації», надала рекомендації щодо зниження сприйняття стресогенної ситуації.

27.10.2023 відбувся традиційний XXIII радіодиктант національної єдності “Пишемо разом”. Цього року він мав назву “Дороги України”.   До написання диктанту долучилися працівники Державного навчального закладу “Запорізького професійного ліцею сервісу” та Федорівського центру професійної освіти.

Після його написання бажаючі здали свої роботи на перевірку викладачам української мови та літератури.

Багато уваги педколектив приділяє підготовці виховних годин, які спрямовані

– на пропаганду здорового способу життя та позбавлення від негативних звичок (табакопаління, вживання алкоголю, наркотиків), з профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, профілактики КОВІД.

– протидії ксенофобії, расової та етнічної дискримінації, запобігання насильству над дітьми та торгівлі людьми, впровадження гендерної рівності в світі

– розвитку національної самосвідомості

– відповідальності про свою безпеку та здоров’я в умовах війни

Проведені виховні години та бесіди

– Правила поведінки в умовах воєнного стану

– Нам не потрібна війна

– Ти як?

– Збройні сили України на захисті держави

– Революція гідності: події, що нас змінили

– Вічна пам’ять змореним голодом

– Бути волонтером: добра воля,  поклик серця чи запит сучасності»

– Я і мій характер

– Чи можуть бути права без обов’язків?

– Цінуємо твій подвиг солдате

– Обережність при контакті з незнайомими предметам

– Правила поведінки з незнайомими предметами

– Правопорушення – відповідальність та наслідки

– Україна – європейська країна

– Політична та етична нація: дефініція та зміст держави яку ми будуємо

– Виклики, що принесла війна. Як витримати?

– Державний прапор – святиня народу

– Я і моя держава

– День українського козацтва

– Алгоритм дій під час повітряної тривоги. Тривожна валіза.

– Інформаційний простір і користувач під час війни.

– Будь медіа грамотним

– ВІЛ/СНІД – стосується кожного

На сторінці ліцею у файбуці практичним психологом Яхновою Оленою Володимирівною та соціальним педагогом Онищук Олегом Ігоровичем постійно викладається матеріал до визначних подій країни,  рекомендації для учасників освітнього процесу, посилання на вебінари та опитування:

– День працівників освіти,

– День захисника вітчизни,

– Всесвітній День психічного здоров’я – 10 жовтня

– Що таке панічна атака?

– Безпечний інтернет – рекомендації..

– 16 листопада – Міжнародний День Толерантності.

– 18 листопада – Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.

– 21 листопада – День Гідності та Свободи в Україні

– День пам’яті жертв голодомору- Запали свічку пам’яті 25 листопада

– 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

– 10 грудня – Міжнародний день прав людини

– У зв’язку зі збільшенням кількості випадків самоушкоджуючої поведінки серед підлітків та молоді в Україні викладено серію матеріалів та рекомендацій

– до щорічної Всеукраїнської кампанії  «16 днів проти насильства»  (25.11-10.12.2023р.) «Прояви домашнього насильства», «Міжнародний день прав людини», «Академічна доброчесність», «Толерантність у ставленні та висловлюваннях», «Міжнародний День боротьби за скасування рабства», «Міфи та факти про булінг», та інші.

– до Глобального Тижня медіаграмотності – посилання на Національний проєкт з медіаграмотності для проходження щорічного тесту із медіаграмотності – 25 жовтня на платформі «Typeform».

Протягом вересня-жовтня здобувачі освіти першого курсу отримали у бібліотеці закладу освіти підручники. Також в бібліотеці постійно функціонують тематичні полички з періодичними виставками за актуальними темами:  «В світі 1000 професій і лише одно із них твоя», «Символи моєї країни», «Конституція України – основний закон нашої держави» «Барвиста рідна мова», «Чорні крила Голодомору», «Чорнобиль – трава гірка», «Україна – земля козацька», «Спогади про Кобзаря», «Що треба знати про КОВІД», «Все для вчителя»  «Закон і ми», «Стоп наркотики», «Небезпечні пристрасті».

Важлива інформація